Gönderiniz çabuk bir şekilde dizine eklenebilmesi için lütfen aşağıdakileri dikkatle okuyun: 1. Siteniz için en uygun kategoriyi bulun. Örneğin, bir otomobil şirketinin websitesini 'Ekonomi ve İş Dünyası' kategorisinin altında 'Şirketler/Otomotiv' kategorisine göndermeniz sitenizin dizine eklenme işlemini son derece hızlandıracaktır. 'Ekonomi ve İş Dünyası' ana kategorisine gönderilen siteler genelde en son işleme konmaktadır. Önce alt kategorilerdeki gönderiler işlenmektedir. 2. Gönderi sırasında sitenizin ismini ve açıklamasını yazarken Türkçe kullanmaya, tamamen büyük harf kullanmamamaya, ve de övücü terimlerden (örnek: 'bir numaralı site') uzak durmaya dikkat edin. 3. Eğer ürünleriniz web sitenizde satın alınabiliyorsa, 'Alışveriş' kategorilerinden birine gönderin. Eğer e-satış yapmıyorsanız, o zaman 'Şirketler' kategorisine gönderin.
Bu kategoride ürün ambalajlama ve ilgili baskı ürün ve hizmetleri ile ilgili siteler yer almaktadır.
Bu kategoride ekonomi veya iş dünyası ile ilgili yararlı bilgiler sağlayan, referans ve kişisel gelişim amacına yönelik siteler listelenecektir.
Bu kategoride web tasarımı ile ilgili ticari servisler listelenir.
Eğitim araç ve gereçleri, mobilyaları üreticileri bu kategori altında listelenir.
Eğitim araç ve gereçleri, mobilyaları üreticileri bu kategori altında listelenir.

daha fazla bilgi (sadece editörler)

Güvenlik sistemlerine yönelik kaynakları bu kategoriye gönderebilirsiniz. Her türlü güvenlik amaçlı kaynak ve ticari firma kaynakları bu kategoride yayınlanabilir.
Türkiye geneline yayılmış emlak şirketlerinin merkez ofislerinin web siteleri ve yine Türkiye genelinde emlak ilanı yayınlayan web siteleri bu kategori altında listelenir. Franchise'lar , il bazında faaliyet gösteren emlakçılar Bölgesel altında listelenir. Bu tür siteleri lütfen World/Türkçe/Bölgesel/ altındaki illere ekleyiniz.
Türkiye geneline yayılmış emlak şirketlerinin merkez ofislerinin web siteleri ve yine Türkiye genelinde emlak ilanı yayınlayan web siteleri bu kategori altında listelenir. Franchise''lar , il bazında faaliyet gösteren emlakçılar Bölgesel altında listelenir. Bu tür siteleri lütfen World/Türkçe/Bölgesel/ altındaki illere ekleyiniz.

daha fazla bilgi (sadece editörler)

Barter (takas) şirketleri bu kategori altında listelenmektedir.
Gıda maddeleri ve içecek üretim ve satış şirketleri listelenir.
Bal çeşitleri (çicek, petek, çam vb), polen arısütü, bal ağırlıklı ürünler (ballı çerez, ezme) üretimi gerçekleştiren şirketler listelenmektedir.
İletişim ile ilgili hizmet ve ürün sunan şirketler.
Pazarlama ve reklamcılık amaçlı iletişim için lütfen Şirketler:Pazarlama ve Reklamcılık kategorisini, basılı medya ve yayıncılık için Şirketler:Medya ve Yayıncılık kategorisini kullanınız.
Bu ana kategori içerisine lütfen sadece insan kaynakları yönetimi ile ilgili genel bilgi veren siteleri listeleyin. İş arama ve kariyer rehberi siteleri ''İş Arama'' alt kategorisinde yer almalı.
Bu kategoride çok katlı pazarlama sistemleri, Internet üzerinden para kazanma yolları, franchising ve distribütörlük olanakları gibi yasal yollardan para kazanmaya yönelik çabaların tartışıldığı siteler listelenecektir.
Buraya ancak yasal olan yöntemlere ait siteler gönderilebilir. Piramit sistemleri, zincir iletiler, veya para oyunları gibi yasal olmayan yöntemler ODP''de listelenemez. Ayrıca, adresinde (URL) referans kod veya ekleri (affliate or referral codes) taşıyan adresler de listelenemez. Bu tür adresleri tekrar tekrar gönderen siteler spam olarak algılanıp, ODP''ye katılımları kalıcı olarak yasaklanacakdır.
Çeşitli ürünlerin bir arada yer aldığı ve perakende olarak son kullanıcıya sunulduğu mağazalar ve bu hizmetler ile ilişkili kurumlar.
Online alışveriş siteleri için lütfen World: Türkçe: Alışveriş kategorisini kullanınız.
Ev ve işyeri mobilya ve döşeme ürünleri üretimi, satışı ve hizmetleri
Mobilya sektörüne yönelik kulp, raf rayları, yapıştırıcı, metal ve plastik aksesuar vb. ürün üreticileri bu kategoride listelenir.

daha fazla bilgi (sadece editörler)

Muhasebe ve Finansmanla ilgili siteler, bilgi kaynakları
Muhasebe ve Finansmanla ilgili siteler, bilgi kaynakları
Birçok sektöre birden hitap eden oda, dernek, birlik, vakıf siteleri (örn: TOBB, UFRAD, vb.) bu kategori altında yer almaktadır. Belli sektörlere yönelik (gıda, elektronik, vb.) oda, birlik, vakıf veya dernek sitelerini lütfen ilgili sektör dizini altında listeleyiniz.
Bu kategoride otomotiv sektöründe satış, servis-bakım, yedek parça üretimi, distribütörlüğü ve satışı yapan firmalar bulunmaktadır.
Bu kategoride otomotiv sektöründe satış, servis-bakım, yedek parça üretimi, distribütörlüğü ve satışı yapan firmalar bulunmaktadır.
Pazarlama,reklamcılık ve tanıtım amaçlı iletişim planlaması,organizasyonu, ilgili ürünlerin tasarımı ve/veya üretimini yapan şirketler. Reklam ajansları,Halkla ilşkiler ajansları, Araştırma ve analiz firmaları, Cast ve manken ajansları, Açık hava reklamcıları ve Basım evleri.
Bu kategoride, pazarlama, reklamcılık ve tanıtım amaçlı iletişim planlaması,organizasyonu,ilgili ürünlerin tasarımı ve/veya üretimini yapan şirketler listelenir. Lütfen ekleyeceğiniz sitenin kategoriye uygunluğunu kontrol ediniz.
Tarım ve hayvancılık ile ilgili bilgi kaynakları bu kategoride listelenir. Ticari bilgi içermeyen, amatör bahçe çalışmalarını lütfen Hobi başlığı altına gönderiniz.

daha fazla bilgi (sadece editörler)

İnsan, eşya yük taşımacılığı, kurye ve ulaştırma hizmetleri
Bu kategoride tekstil ve konfeksiyon sektöründe üretim yapan ve pazarlayan firmaların web siteleri listelenir. Sitenizi uygun alt kategoriye göndermeye dikkat ediniz.
Bu kategoride tekstil ve konfeksiyon sektöründe üretim yapan ve pazarlayan firmaların web siteleri listelenir. Sitenizi uygun alt kategoriye göndermeye dikkat ediniz.

daha fazla bilgi (sadece editörler)

Bu kategorinin alt kategorilerinde. bina yönetimi, temizlik, yangın ve güvenlik, ilaçlama, teknik bakım ve bahçe bakımı, fuarcılık ve organizasyon, çeviri hizmetleri ile danışmanlık hizmetleri gibi alanlardaki şirketler, ilgili dernek, yayın, etkinlikler ve bilgi kaynağı web siteleri yer alır.
Bu kategorinin alt kategorilerinde. bina yönetimi, temizlik, yangın ve güvenlik, ilaçlama, teknik bakım ve bahçe bakımı, fuarcılık ve organizasyon, çeviri hizmetleri ile danışmanlık hizmetleri gibi alanlardaki şirketler, ilgili dernek, yayın, etkinlikler ve bilgi kaynağı web siteleri yer alır. Bu alanda faaliyet gösteren şirket, dernek, yayın vb. web sitelerinin tümü kategoride yer almamaktadır. Sadece DMOZ''un yasal, kalite ve özgün içerik kriterlerini taşıyan web siteleri DMOZ''a kabul edilir.
Bu kategoride yapı sektörü ile ilgili portaller ve genel bilgi veren diğer siteler listelenir. Yapı sektöründe aktivitede bulunan şirketlere ait siteler ise: World/Türkçe/Ekonomi_ve_İş_Dünyası/Şirketler/Yapı_Sektörü kategorisinde listelenmektedir.

Bu kategoride birbiriyle ilişkili olan yayıncılık ve basım sektörleri ele alınır.

Yayıncılık: Gazete, dergi, dönemsel yayınlar, kitaplar ve elektronik yayınların yayıncılığı ile ilgilenen şirketler.

Basım: Gazete, kitap, dönemsel yayınlar, basılı formlar, tebrik kartları ve diğer basılı materyallerin üretimi ve dağıtımıyla ilgilenen şirketler.