İster bilgisayarda ister bir oyun konsolunda oynansın, oyuncunun eylemlerinin sonuçlarını görüntülemek için bir video ekranının kullanıldığı oyunlara video oyunu denir.
Açık dizinin bu bölümünde Video Oyunları hakkındaki Türkçe siteler listelenir.

Oyunlar hakkında bilgiler, ön incelemeler, hileler, haberler içeren siteler için uygundur.

Aksiyon oyunları genellikle hız gerektiren dövüş/savaş, hareket etme ve bulmaca çözme, strateji ve hikaye akışı gibi öğeler içerir.
Aksiyon-Macera oyunları genellikle 3. kişinin bakış açısından oynanır. Oyuncular silahların, büyünün veya diğer saldırı öğelerinin aktif kullanımını gerektiren bir görevi yerine getirmeye çalışır. Karakterler genellikle koşar, zıplar ve etrafındaki nesnelerle etkileşime girer.
Oyuncunun bir otomobili veya başka bir taşıtı kontrol ettiği ve yüksek hızda sürerek çeşitli engelleri aştığı oyunlar bu kategoriye dahildir. Oyunlarda amaç genellikle diğer taşıtlarla yarışmaktır.
Shooter (FPS) oyunları bu kategoride listelenir.
Kişisel bilgisayar platformlarındaki (örn. Macintosh, Windows, Linux, Amiga) video oyunlarıyla ilgili genel siteler.
Çok oyunculu oyunlar internet veya yerel ağ üzerinden birden fazla kişi tarafından aynı anda oynanabilir.
Video oyunlarıyla ilgili bilgi, haberler, incelemeler, ön incelemeler ve makaleler içeren siteler bu kategoride listelenir.
Konsollar, harici video görüntüleme kaynakları (örneğin televizyon) kullanan ev eğlencesi cihazlarıdır. Avuç içi video oyun sistemleri de burada listelenir.
RPG'ler (rol yapma oyunları) bilgisayar tarafından yönetilen masa üstü RPG'lere benzer. RPG'ler bir hikayet içinde belli bir karakteri (veya karakter grubunu) canlandırdığınız dövüş eksenli oyunlardır.
Simülasyon oyunları çevreyi gerçekçi bir biçimde oyuna yansıtır ve kullanıcıların/araçların çevreyle etkileşimini sağlar. Oyunların oynanışı ve kontrolleri genellikle aksiyon oyunlarından daha karmaşıktır.
Açık dizinin bu bölümünde Fifa Soccer, Pro Evolution Soccer, Football Manager, Championship Manager gibi spor oyunları hakkındaki Türkçe siteler listelenir.
Açık dizinin bu bölümünde Fifa Soccer, Pro Evolution Soccer, Football Manager, Championship Manager gibi spor oyunları hakkındaki Türkçe siteler listelenir.

Söz konusu oyunlar hakkında bilgiler, dosyalar ve resimler içeren siteler için uygundur.

İnternet üzerinden web tarayıcısı aracılığıyla oynanabilen oyunlar. Bu oyunların bazıları Java, JavaScript, Flash Player veya Shockwave tarayıcı bileşenlerine ihtiyaç duyabilir.
Açık dizinin bu bölümünde İnternet üzerinden web tarayıcısı aracılığıyla oynanabilen Bilgisayar Oyunları hakkındaki Türkçe siteler listelenir.

Ek bir program gerektirmeden İnternet tarayıcıları üzerinden oynanabilen Web tabanlı; Java, Flash, Shockwave destekli strateji, spor, yapboz ve kart gibi oyunları bulunduran siteleri içerir.

Sitelerin kabul edilmesi için orijinal (benzer diğer sitelerde bulunmayan) bir içeriğe sahip olması şarttır. Kamusal mal olmuş oyunları içeren koleksiyonlar, ortaklık (affiliate) bağlantıları ve oyunları, veya telif hakkı sahibinden izin alınmadan kullanılan oyunları içeren siteler kabul edilmeyecektir.

daha fazla bilgi (sadece editörler)

Yasal olarak indirilebilir oyunlar, demo oyunlar ve oyunlarla ilgili dosyaları içeren siteler.
Telif hakları ihlali içeren siteler bu kategoriye ve genel olarak Açık Dizin Projesine kabul edilmezler.