Tato část katalogu je určena výhradně pro stránky v českém jazyce, ať již se jedná o stránky primárně české či stránky s vlastní českou mutací. Tato část však není určena stránkám pro dospělé - pro takové stránky je vyhrazena příslušná kategorie v části Adult. Samostatná část katalogu je věnována i stránkám pro děti a mládež, ve které je rovněž k dispozici kategorie pro stránky v českém jazyce: Kids and Teens: International: Česky.
Česká jazyková sekce katalogu je stejně jako všechny ostatní jazykové mutace dále členěna do podkategorií. Podkategorie lze rozdělit na tzv. tématickou a regionální oblast. Tyto oblasti jsou na sobě nezávislé a každá z nich představuje rozdílný způsob třídění stránek.
V tématické oblasti jsou stránky tříděny podle jejich zaměření bez ohledu na jejich regionální aspekt (mají-li vůbec nějaký). Výjimkou jsou snad jen některé úzce regionálně pojaté stránky, které se do tématické části vůbec nezařazují - jedná se například o stránky jednotlivých restaurací či ubytovacích zařízení poskytujících služby jen v rámci úzké lokality, které budou jejich uživatelé hledat vždy v příslušném regionu.
V regionální části jsou stránky tříděny na základě vztahu k určité geografické pozici. Kategorie jsou v regionální části uspořádány hierarchicky do různých úrovní, které představují různě velké regionální celky:
Stránky se zařazují do příslušné úrovně kategorií, podle rozsahu jejich regionálního zaměření. Například stránky popisující například celou Evropu se zařazují do kategorie pro Evropu, stránky měst, obcí a služeb poskytovaných na území města/obce pak patří do příslušné městské/obecní kategorie (jen pokud není ještě vytvořena je možné stránku navrhnout do nejbližší vyšší kategorie, která existuje). Stránky jednotlivé restaurace se zařadí do kategorie pro příslušné město/obec, kdežto stránky, které reprezentují řetězec restaurací jedné značky například na území celé ČR se zařadí do kategorie na úrovni celé ČR. Pokud se v některé kategorii sejde více odkazů, které již není možné nebo účelné dále regionálně členit, zavádí se členění tématické. Stránka může být zařazena do příslušné regionální kategorie například podle sídla firmy či provozovatele stránek a nebo na základě regionálního zaměření stránek.
U některých stránek připadá v úvahu zařazení jak to tématické tak i regionální oblasti a také mohou být navrženy do obou oblastí současně (do každé však maximálně jednou a podle pravidel pro navrhování). Například výrobce automobilů může být zařazen v tématické oblasti v kategorií pro výrobce vozidel a v regionální oblasti v kategorii odpovídající sídlu výrobce. Kdežto například u výše zmíněných jednotlivých restaurací přichází v úvahu jen regionální oblast.
Tématická oblast je v české sekci katalogu představována tématickými kategoriemi, regionální oblast pak kategorií Státy a regiony.
Tato pravidla se vztahují na všechny návrhy stránek zasílané do všech podkategorií jazykové sekce World/Česky katalogu Curlie (dříve Open Directory Project, DMOZ).
Návrh je pouze tip pro editory na konkrétní stránku včetně jejího oficiálního názvu a objektivního zevrubného popisu. Editoři mohou návrhy využívat při své práci na budování katalogu, která spočívá v zařazování kvalitních a uživatelsky přínosných stránek do relevantních kategorií a jejich objektivním a pečlivém popisu.
Zpracování návrhu je pouze možností, nikoliv však povinností editorů. Obecně jsou zpracovávány jen správně a pečlivě vytvořené návrhy, které editorům ve vytváření katalogu pomohou. Nesprávně provedené návrhy jsou ve většině případů odkládány, případně vyřazovány. Samotná forma podání návrhu často rozhoduje o tom kdy a zda vůbec bude návrh zpracován.
Vytvořit kvalitní návrh není možná až tak snadné jako při přidávání/navrhování odkazů do jiných katalogů, jistě to ale lze při troše snahy a za pomoci následujících pravidel zvládnout. Hlavně je nutné si uvědomit, že návrh na zařazení stránky by měl být vytvořen ve prospěch uživatelů katalogu, nikoliv jen ve prospěch vlastní.
Před návrhem odkazu si prosím ověřte, není-li již stránka v příslušné oblasti katalogu zařazena. Pokud je již v příslušné tématické či regionální oblasti, do které jste ji chtěli navrhnout zařazena, pak návrh nový návrh neprovádějte! Obecně platí, že každá stránka může být v každé z těchto oblastí maximálně jen jednou a to v kategorii, která se stránce nejvíce blíží. U již zařazených odkazů je možné požádat o aktualizaci (viz níže).
1) - uvedené pravidlo mohou ojediněle porušit zejména editoři katalogu v případě, že i tak je stránka výjimečně obsahově kvalitní a užitečná pro uživatele internetu a její význam předčí smysl příslušného pravidla pro obecné navrhování stránek. Samozřejmě lze v podobném duchu přijmout i kvalitně provedený návrh.
Kromě výše uvedených pravidel jsou pro navrhovatele stránek závazná obecná pravidla pro navrhování stránek How to suggest a site to Curlie, pravidla příslušné kategorie (včetně pravidel všech nadřazených kategorií) a pravidla uvedená na příslušné stránce pro podání návrhu.
Je vhodné si též prostudovat a v návrzích reflektovat následující části editorských směrnic Site Selection Criteria, Site Specific Guidelines, Editing Style Guidelines a Spamming.
Při navrhování je vhodné zapojit také zdravý selský rozum s cílem vytvářet jen takové návrhy, které jsou užitečné a přínosné uživatelům internetu a přinášejí něco nového do příslušné kategorie.
Bližší informace, vysvětlení a příklady k těmto pravidlům naleznete na stránkách návodu jak správně navrhovat stránky do Curlie (dříve DMOZ).
Tato pravidla mohou být kdykoliv upravena či změněna. Vždy se řiďte jejich aktuální verzí.
Pokud se zajímáte o vylepšení domova, vymalování, předěleání nebo jiných kutilských úprav typu "udělej si sám",
přípravy daňových přiznání, informací pro spotřebitele, zahrádkaření, bydlení, rodině či stránkách o rodičovství,
receptech nebo zábavných míst pro děti, je tato kategorie tou pravou.
Podle následujících propozic můžete snadno přidat stránku: Najděte si co nejbližší kategorii. Vyplňte URL (webovou adresu) a současný název stránek. Přidejte krátký popisek toho, co stránky nyní(!) obsahují a vyvarujte se zájmen "já, my, naše..." a rovněž výrazů jako "nejlepší, skvělý, báječný, mrkněte..." atd. Nakonec žádost odešlete.
Prosím, zařazujte jen stránky v češtině a v souladu s obsahem kategorie, a každé stránky vždy jen jednou.
Podle následujících propozic můžete snadno přidat stránku: Najděte si co nejbližší kategorii. Vyplňte URL (webovou adresu) a současný název stránek. Přidejte krátký popisek toho, co stránky nyní(!) obsahují a vyvarujte se zájmen "já, my, naše..." a rovněž výrazů jako "nejlepší, skvělý, báječný, mrkněte..." atd. Nakonec žádost odešlete.
Podle následujících propozic můžete snadno přidat stránku: Najděte si co nejbližší kategorii. Vyplňte URL (webovou adresu) a současný název stránek. Přidejte krátký popisek toho, co stránky nyní(!) obsahují a vyvarujte se zájmen "já, my, naše..." a rovněž výrazů jako "nejlepší, skvělý, báječný, mrkněte..." atd. Nakonec žádost odešlete.