ENERGETYKA = dziedzina przemysłu obejmująca przetwarzanie. przenoszenie, gromadzenie oraz wykorzystanie energii; jej rozwój jest możliwy dzięki naturalnym zasobom energii na Ziemi, wśród których rozróżnia się zasoby regenerowane, czyli odnawialne (energia wiatrów, wód, promieni słonecznych) i nie regenerowane (energia chemiczna, paliw). Energię występującą w przyrodzie przetwarza się w energię mechaniczną, cieplną i elektryczną.
ELEKTROENERGETYKA = energetyka elektryczna = dział energetyki obejmujący wytwarzanie energii elektrycznej, jej przetwarzanie, przesyłanie i zużywanie.
HYDROENERGETYKA = energetyka wodna = dział energetyki obejmujący przetwarzanie energii mechanicznej ruchu wody za pomocą silników wodnych.
GAZOWNICTWO = gałąż przemysłu obejmująca wytwarzanie, rozprowadzanie i wykorzystanie gazu ziemnego, węglowego i świetlnego.
Kategoria grupuje strony branży ciepłowniczej, producentów urządzeń i usług dla ciepłownictwa o zasięgu ponadregionalnym.
Odnawialne źródła energii, w skrócie OZE, są to takie źródła, których wykorzystanie nie wiąże się z ryzykiem ich wyczerpania, ponieważ źródła te odnawiają się samoistnie, lub ich potencjał i zdolność do regeneracji jest nieporównywalnie większa od możliwości ich eksploatacji z punktu widzenia współczesnej fizyki.
W polskim prawie termin ten został zdefiniowany w następujący sposób.
"odnawialne źródło energii - źródło wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych;"
Źródło: USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne Art. 3. Stan prawny na dzień 22 maja 2009 r.
Przypominamy: TYUŁ nie może zawierać słów kluczowych i opisu działalności, a jedynie nazwę: firmy, serwisu, organizacji, klubu, podmiotu itp.