Odnawialne źródła energii, w skrócie OZE, są to takie źródła, których wykorzystanie nie wiąże się z ryzykiem ich wyczerpania, ponieważ źródła te odnawiają się samoistnie, lub ich potencjał i zdolność do regeneracji jest nieporównywalnie większa od możliwości ich eksploatacji z punktu widzenia współczesnej fizyki.
W polskim prawie termin ten został zdefiniowany w następujący sposób.
"odnawialne źródło energii - źródło wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych;"
Źródło: USTAWA z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne Art. 3. Stan prawny na dzień 22 maja 2009 r.
Przypominamy: TYUŁ nie może zawierać słów kluczowych i opisu działalności, a jedynie nazwę: firmy, serwisu, organizacji, klubu, podmiotu itp.
Portale i strony informacyjno - publicystyczne, poświęcone tematyce OZE ogólnie, prowadzące usługi ogłoszeniowe i katalogi firm.
Jeżeli strona ma charakter czysto informacyjny, edukacyjny, katalogowy, ogłoszeniowy i nie jest poświęcona jednej wąskiej dziedzinie, nie oferuje towarów ani usług z branży OZE - to powinna znaleźć się w tej właśnie kategorii.
W rozumieniu odnawialnych źródeł energii biomasa to szczątki roślinne i zwierzęce, z których po przetworzeniu w procesach: pyrolizy, gazyfikacji, estryfikacji, fermentacji i innych reakcjach biochemicznych powstają biopaliwa.
Zgłaszane strony powinny dotyczyć ściśle tematyki biomasy: metod wytwarzania, skupu, sprzedaży, obróbki itp. w ujęciu energetycznym.
Energia geotermiczna to rodzaj odnawialnego źródła energii. Źródło to wykorzystuje się przez użycie naturalnej wody opadowej, która jest ogrzewana pod ziemią przez naturalne ciepło wnętrza ziemi i wypływa na powierzchnie pod postacią gorącej wody lub pary wodnej napędzającej turbinę, lub przez sztuczne wprowadzenie obiegu wody pod ziemię i wykorzystanie uzyskanej w ten sposób cyrkulacji do ogrzewania lub przetwarzania na energie elektryczną. Woda może być ogrzewana przez cieplejsze warstwy gleby, podziemne gorące źródła, lub gorące obszary aktywności wulkanicznej.
Zgłaszane strony powinny dotyczyć wyłącznie tematyki wód geotermalnych jako odnawialnych źródeł energii. Wykorzystanie gorących źródeł do celów leczniczych, lub gejzerów jako atrakcji turystycznych proszę zgłaszać w odpowiednich kategoriach.
Energia słoneczna jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej w procesach:
- konwersji fotowoltaicznej (fotoogniwa, solary, ogniwa fotowoltaiczne), gdzie energia słoneczna jest zamieniana bezpośrednio w energię elektryczną;
- konwersji fototermicznej (), gdzie promieniowanie słoneczne jest źródłem energii cieplnej, przetwarzanej do postaci energii elektrycznej lub wykorzystywanej do ogrzewania;
- konwersji fotochemicznej, gdzie energia promieniowania słonecznego jest zamieniana na energie chemiczną, metoda ta nie jest stosowana na skale przemysłową, a jej przykładem jest np. przykładem jest fotosynteza
Zgłaszane strony powinny dotyczyć wyłącznie tematyki energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii. Strony o tematyce szkodliwości promieniowania słonecznego powinny znaleźć inny dział.
Uwaga: Prawidłowa jest nazwa "fotowoltaika", miast często uzywanej "fotowoltaniki".
W rozumieniu energetyki odnawialnej, to energia wiatru przekształcana za pomocą wiatraków i turbin na energie mechaniczną a następnie elektryczną. Bezpośrednie wykorzystywanie energii mechanicznej, jak w przypadku tradycyjnych wiatraków nie jest stosowane na skalę przemysłową.
Zgłaszane strony powinny dotyczyć ściśle energii wiatru jako odnawialnego źródła energii. Tematykę zabytkowych wiatraków jako zabytków proszę kierować do odpowiedniego działu.
Uwaga: poprawnym terminem jest "farma wiatrowa" a nie "ferma wiatrowa".
Energia wód płynących jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej przez napędzanie turbin, lub bezpośrednio przekształcana na energię mechaniczną napędzającą maszyny. Pochodzi ona przepływu wody spowodowanego naturalnym spadkiem terenu lub z jej naturalnych i sztucznych spiętrzeń, takich jak: wodospady, zapory i tamy.
Zgłaszane strony powinny dotyczyć wyłącznie tematyki wód płynących jako odnawialnych źródeł energii. Wykorzystanie geotermii, czy energii fal i pływów proszę zgłaszać w odpowiednich kategoriach.