My Account
UBEZPIECZENIE = zapewnienie pokrycia strat związanych ze szkodami powstałymi w dobrach lub w wyniku różnych sytuacji, w których poszkodowana została jakaś osoba. Odszkodowanie wypłacane jest z funduszu, który tworzą składki ubezpieczeniowe wpłacane przez osoby zagrożone wydarzeniami losowymi. Ogólnie ubezpieczenie dzielimy na obowiązkowe, (np. ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy samochodów) oraz nieobowiązkowe, mogące obejmować w zasadzie każde ryzyko związane ze wszystkimi dziedzinami życia. W zależności od ryzyka wystąpienia danego przypadku oraz jego specyfiki firmy ubezpieczeniowe ustalają wysokość składki. Bardzo popularną formą tzw. ubezpieczenie na życie lub dożycie określonego wieku. Polega ono na tym, że ubezpieczający się wpłaca składki przez kilkadziesiąt lat, a w wypadku jego śmierci cała kwota wraz z odsetkami zostaje przekazana osobom wskazanym lub w wypadku, gdy osoba ta dożyje ustalonego wieku, bądź okres umowy ubezpieczeniowej się skończy (zwykle 10, 20 lub 30 lat), to należna kwota zostaje mu przekazana jednorazowo bądź w ratach jako rodzaj emerytury.
W głównej kategorii ''Ubezpieczenia'' wpisujemy tylko strony obejmujące swoją treścią całość lub znaczny obszar tematyki ubezpieczeniowej. W szczególności witryny firmowy powinny znaleźć się w odpowiednich podkategoriach.
Strony informacyjne oraz media zwiazane z ubezpieczeniami. Informacje zarówno dla klientów ubezpieczycieli jak i profesjonalistów.
Wpisz tutaj stronę dostarczającą informacji o rynku ubezpieczeniowym i dla rynku ubezpieczeniowego. Wpisz też stronę gazety lub czasopisma zajmującego się przede wszystkim ubezpieczeniami.

więcej informacji (tylko redaktorzy)

Organizacje, firmy i osoby zajmujące się dochodzeniem odszkodowań od zakładów ubezpieczeń.
Prosimy o zgłaszanie organizacji, firm i osób pomagającym osobom ubezpieczenym lub poszkodowanym w dochodzeniu roszczeń wobec zakładów ubezpieczeń.

więcej informacji (tylko redaktorzy)

Emerytura (zwana dawniej rentą starczą) — świadczenie pieniężne przysługujące osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i mają udokumentowany wymagany okres zatrudnienia (dotyczy tylko tzw. starej emerytury, a więc osób, które urodziły się przed 1949 r.; w nowym systemie staż pracy jest nieistotny, wymagany jest natomiast odpowiedni poziom indywidualnego konta ubezpieczonego. Innymi słowy - emerytura zależy od wysokości kapitału zgromadzonego przez całe życie) W Polsce wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Emeryturę można podzielić na 3 filary: * I filar – ZUS, * II filar – OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny), * III filar – np. IKE (Indywidualne Konto Emerytalne). O ile I i II filar są obowiązkowe, to III filar jest opcją dodatkową. I filar – ZUS Emerytura z I filara opiera się na systemie repartycyjnym, który ma charakter umowy pokoleniowej. Oznacza to, że wypłacane emerytury finansowane są ze składek osób aktualnie pracujących. System ten działa sprawnie tylko wtedy, gdy zasilające system składki pracowników wpływają w wysokości wystarczającej na wypłatę świadczeń dla obecnych emerytów. Za obowiązkowe składki ZUS w wysokości 12,22% wynagrodzenia brutto nabywane są uprawnienia emerytalne, które nie są dziedziczone. Generalnie roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. W 2004 r. było to 68 700 złotych. II filar – OFE W II filarze wybieramy fundusz emerytalny inwestujący środki przekazywane co miesiąc w wysokości 7,3% wynagrodzenia brutto na indywidualny rachunek. Jest to realny kapitał, który pracuje na przyszłą emeryturę. Wpłacane w II filarze składki są zwolnione z podatku dochodowego i podlegają dziedziczeniu. III filar W sład III filara systemu ubezpieczeń społecznych wchodzą indywidualne konta emerytalne (IKE). Ustawa o IKE umożliwia gromadzenie środków na dodatkową emeryturę. Dochody z tytułu oszczędzania na IKE są zwolnione od podatku od dochodów kapitałowych w wysokości 19%, tzw. podatku Belki, czyli zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 30a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Prosimy zgłaszać tylko strony dotyczące ubezpieczeń emerytalnych. Strony dotyczące IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) powinny być zgłaszane do IKE, a serwisy informacyjne do World: Polska: Biznes: Ubezpieczenia: Informacje i media
Firmy działające wokół rynku ubezpieczeniowego oferujące usługi zakładom ubezpieczeń lub ubezpieczonym inne niż pośrednictwo ubezpieczeniowe (odrębna kataegoria) lub pomoc w likwidacji szkód (odrębna kategoria).
Prosimy zgłaszać firmy usługowe dla ubezpieczeń, np. z branży IT proponujące programy dla ubezpieczycieli, agentów, firmy oferujące wyceny nieruchomości, ocenę ryzyka itp.
Nadzór ubezpieczeniowy oraz instytucje rynku ubezpieczeniowego.
Tylko strony organów nadzoru ubezpieczeniowego oraz instytucji rynku ubezpieczeniowego.

więcej informacji (tylko redaktorzy)

Izby gospodarcze oraz stowarzyszenia związane z ubezpieczeniami.
Tylko strony izb gospodarczych i stowarzyszeń związanych z ubezpieczeniami.

więcej informacji (tylko redaktorzy)

Najbardziej interesujące strony pośredników ubezpieczeniowych.
Wpisz stronę do tej kategorii jeśli zawiera coś więcej niż firmową wizytówkę na przykład porady dla ubezpieczonych, aktualne kalkulatory składek, porównania produktów. Jeśli Twoja strona to firmowa wizytówka skorzystaj odpowiednio z podkategorii ''Agenci'' lub ''Brokerzy''

więcej informacji (tylko redaktorzy)

Ubezpieczenia społeczne obejmują: ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenia rentowe, ubezpieczenie chorobowe (w razie choroby i macierzyństwa), ubezpieczenie wypadkowe (z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych).

Podstawowym aktem prawnym dotyczącym ubezpieczeń społecznych jest ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 1998 nr 137, poz. 887 z późn. zm.).

Realizacją przepisów o ubezpieczeniach społecznych zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a szczegółowy zakres jego obowiązków został opisany w ustawie.

Kategoria ta i jej podkategorie przeznaczone są wyłącznie dla stron opublikowanych i opisanych po polsku.

W tej kategorii prosimy zgłaszać tylko strony dotyczące ubezpieczeń społecznych, rozliczeń z ZUS, zawierające druki/formularze ubezpieczeniowe i inne informacje przydatne dla osób ubezpieczonych oraz płatników.

Nie należy wpisywać adresów przekierowujących do innych domen (aliasów ani tzw. ramek)! Dziękujemy!

Zakłady ubezpieczeń działające w Polsce
Zakłady ubezpieczeń działające w Polsce

więcej informacji (tylko redaktorzy)