Gryzonie (Rodentia) stanowią najliczniejszy rząd ssaków, obejmujący 1800 gatunków zgrupowanych w 29 rodzinach. Cechą charakterystyczną wszystkich gryzoni jest obecność dwóch par stale rosnących siekaczy w górnej i dolnej szczęce oraz brak kłów. Większość gryzoni to zwierzęta roślinożerne, niektóre jednak nie stronią od pokarmu zwierzęcego. Zwierzęta te cechuje znaczna rozrodczość. Występują na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą.
Chomik to gryzoń z rodziny chomikowatych. Najpopularniejsze gatunki to: chomik chiński, dżungarski, Roborowskiego, europejski i syryjski. Chomiki z natury są samotnikami, najwyższą aktywność przejawiają o zmierzchu i nocą.
Myszy są przedstawicielami z rodziny myszowatych (Muridae). Najbardziej znane gatunki to mysz domowa (Mus musculus), mysz polna (Apodemus agrarius), mysz leśna (Apodemus flavicolis), mysz małooka (Apodemus microps), mysz zaroślowa (Apodemus silvaticus). Wykształciły się w pliocenie. W większości są naziemne, ale są także żyjące pod ziemią. Mają krótką, miękką sierść. Pierwotnie zamieszkiwały Afrykę, Europę, Azję i Australię.
Świnka morska (Cavia porcellus) to gryzoń należący do rodziny marowatych (Caviidae). Świnki morskie pochodzą z Ameryki Południowej, początkowo występowały na terenach Peru, Brazylii i Paragwaju. Zostały udomowione przez Inków i rozprzestrzenione na znaczną część Ameryki Południowej. Do Europy przybyły wraz z pierwszymi odkrywcami i stały się często hodowanym zwierzęciem domowym.
Zwierzęta te występują w trzech rodzajach futra: gładkowłose, długowłose i rozetka, czasem wyodrębnia się także odmianę peruwiańską (tj. długie włosy, częściowo rozetka). W stanie dzikim mają umaszczenie szare lub brunatne, natomiast osobniki hodowlane mają futro plamiste - w plamy czarne, białe, czerwono-żółte, występują także osobniki hodowlane jednobarwne jednak głównie długowłose. Odżywia się pokarmem roślinnym; może podobnie jak niektóre inne gryzonie obywać się bez wody.
Szczur - rodzaj z rodziny myszowatych; obejmuje liczne gatunki gryzoni średniej wielkości, o długim, pokrytym łuskami ogonie; szeroko rozprzestrzenione w strefie tropikalnej i subtropikalnej. 2 gatunki jako synantropijne opanowały całą kulę ziemską; szczur śniady, R. rattus (dł. ciała do 25 cm i tyleż ogona), szczur wędrowny , R. norvegicus (nieco większy). Szczur jest także gryzoniem hodowlanym.
Szynszyla jest niewielkim, roślinożernym gryzoniem i wg G.C. Simpsona należy do rzędu gryzoni, nadrodziny jeżozwierzokształtnych, rodziny szynszylowatych. Rodzaj szynszyli obejmuje dwa gatunki. Pierwszy z nich to Chinchilla laniger, czyli dobrze znana nam nasza własna szynszyla zwana też szynszylą nizinną, małą lub długoogoniastą. Drugim gatunkiem jest nie spotykana w hodowlach Chinchilla brevicaudata, czyli szynszyla górska, krótkoogoniasta, żyjąca w wyższych partiach gór (powyżej 3500 m n.p.m.). Naturalnym siedliskiem szynszyli są górzyste i pustynne tereny Andów, u zbiegu granic Chile, Boliwii i Peru.