Lotnictwo sportowe, rodzaj lotnictwa cywilnego zorganizowanego i uprawianego w klubach i aeroklubach, w ramach którego uprawiane są sporty: samolotowy, szybowcowy, śmigłowcowy, balonowy, spadochronowy, modelarski, akrobacja samolotowa.
Aeroklub to stowarzyszenie lotnictwa sportowo - turystycznego. Zajmuje się szkoleniem, treningiem i wyczynem we wszystkich dziedzinach lotnictwa sportowego: modelarstwie, szybownictwie, akrobacji lotniczej, sporcie samolotowym, lotniowym, paralotniowym, mikrolotowym, spadochronowym, balonowym, w działalności amatorów konstruktorów lotniczych. (pl.wikipedia.org)
Balonowy sport, najstarsza dyscyplina lotnictwa sportowego. Loty wykonywane są balonami o pojemności od 600 do 4000 metrów sześciennych. Rozróżnia się loty zawodnicze i wyczynowe na odległość, na wysokość, do celu i w pogoni za lisem. Pierwszy udany lot balonem wykonali w 1783 roku Francuzi, bracia Joseph Michel i Jacques Etienne Montgolfier; był to balon wykonany z papieru i napełniony ogrzanym powietrzem.
Spadochronowy sport, spadochroniarstwo, dyscyplina sportów lotniczych polegająca na współzawodnictwie w skokach z samolotu, balonu lub specjalnej wieży z użyciem spadochronu. Obejmuje kilka konkurencji, najczęściej uprawiane są skoki: na celność lądowania i z opóźnionym otwarciem spadochronu, a także indywidualne, grupowe, akrobatyczne lub wysokościowe.
Szybowcowy sport, szybownictwo, dyscyplina lotnictwa sportowego polegająca na współzawodnictwie w lotach szybowcami. Konkurencje zwane przelotami szybowcowymi w sporcie szybowcowym rozgrywane są w kategoriach: odległościowych, prędkościowych i wysokościowych. Strony związane z szybownictwem w Polsce.