My Account
Grupa Etniczna :
, to grupa społeczna, którą charakteryzuje poczucie wspólnego pochodzenia i kultury oraz więź grupowa, oparta najczęściej na wspólnocie językowej, terytorialnej, wspólnych doświadczeniach hist., poczuciu obcości względem innych grup i na własnej odrębnej nazwie."
Źródło: Nowa encyklopedia powszechna PWN
Prosimy o zgłaszanie wyłącznie stron o tematyce kaszubskiej w języku polskim .
Białorusini - naród stanowiący trzon ludnościowy Białorusi (ok. 8 mln.), mieszkają także w Federacji Rosyjskiej (część zachodnia i Syberia), na Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Kazachstanie (ok. 10 mln.), w Polsce (ok. 300 tys.), USA i Kanadzie. Należą do grupy Słowian wschodnich.
Kaszubi - Kaszuby

Nazwa Kaszuby pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z XIII wieku, wystawionym przez papieża Grzegorza IX. Pojawiła się ona z czasem na całym Pomorzu, które to niezależnie od obiegowej nazwy, zamieszkiwali Kaszubi-Pomorzanie.

Obecnie stanowią Kaszubi około 500 – tysięczna społeczność zamieszkując przede wszystkim województwo pomorskie.

Dr. Jan Modrawski, pracownik UG, w swym opracowaniu z roku 1999 "Geografia wspołczesnych Kaszub"- wyznaczył granice wspołczesnych Kaszub poprzez następujące gminy: Krokowa, Gniewino, Łeczyca, Cewice, Czarna Woda, Dąbrówka, Bytów, Tuchomie, Lipnica, Przechlewo, Konarzyny, Brusy, Karsin, Kościerzyna, Nowa Karczma, Somonino, Żukowo i Gdańsk (za wyjątkiem jego wschodniej części). Wyznaczyły ją gminy ze znaczną odstetką Kaszubów (co najmniej 1/3), jak i jednostki terytorialne zamieszkiwane przez dużą ich ilość (Gdynia-30 tyś. , Gdańsk jak i Sopot po 20 tyś.). Nie oznacza to jednak, że poza nią nie mieszkają Kaszubi.

Kaszubów charakteryzuje przede wszystkim ich język , należący do języków zachodniosłowiańskich - jedyna dzisiaj pozostałość po językach Słowian pomorskich, którego to językowy status stwierdził już w 1893 roku językoznawca krakowski, prof. Stefan Ramułt.
Prosimy o zgłaszanie wyłącznie stron o tematyce kaszubskiej w języku polskim .
Lud zachodniosłowiański pokrewny Polakom i Czechom zamieszakały w Łużycach w Niemczech na pograniczu landów Brandenburgia i Saksonia. Są to obywatele niemieccy, których mową ojczystą pozostał język słowiański. Łużyce - jest to pojęcie geograficzne dla oznaczenia obszaru, leżącego wzdłuż biegu rzeki Sprewy, mającej swój początek w Górach Łużyckich, płynącej poprzez Góry Średnie i dalej, aż do Błót (Spreewald). Nazwa Łużyce pochodzi od wyrazu "ług", który oznacza zbiornik wodny, lub kałużę, wskazując tym samym, że okolica jest bogata w wodę.
Łemkowie, jedna z grup góralskich północnych Karpatów, powstali przez przemieszanie się osiedlającej się na dzisiejszej Łemkowszczyźnie ludności zachodniosłowiańskiej (polskiej i słowackiej), wschodniosłowiańskiej (ruskiej) oraz tzw. wołoskiej.