Nazwa Kaszuby pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z XIII wieku, wystawionym przez papieża Grzegorza IX. Pojawiła się ona z czasem na całym Pomorzu, które to niezależnie od obiegowej nazwy, zamieszkiwali Kaszubi-Pomorzanie.
Obecnie stanowią Kaszubi około 500 – tysięczna społeczność zamieszkując przede wszystkim województwo pomorskie.
Dr. Jan Modrawski, pracownik UG, w swym opracowaniu z roku 1999 "Geografia wspołczesnych Kaszub"- wyznaczył granice wspołczesnych Kaszub poprzez następujące gminy: Krokowa, Gniewino, Łeczyca, Cewice, Czarna Woda, Dąbrówka, Bytów, Tuchomie, Lipnica, Przechlewo, Konarzyny, Brusy, Karsin, Kościerzyna, Nowa Karczma, Somonino, Żukowo i Gdańsk (za wyjątkiem jego wschodniej części). Wyznaczyły ją gminy ze znaczną odstetką Kaszubów (co najmniej 1/3), jak i jednostki terytorialne zamieszkiwane przez dużą ich ilość (Gdynia-30 tyś. , Gdańsk jak i Sopot po 20 tyś.). Nie oznacza to jednak, że poza nią nie mieszkają Kaszubi.
Kaszubów charakteryzuje przede wszystkim ich język , należący do języków zachodniosłowiańskich - jedyna dzisiaj pozostałość po językach Słowian pomorskich, którego to językowy status stwierdził już w 1893 roku językoznawca krakowski, prof. Stefan Ramułt.
Prosimy o zgłaszanie wyłącznie stron o tematyce kaszubskiej w języku polskim .
Język kaszubski należy do języków zachodniosłowiańskich. Jest jednym z języków pomorskich. Usamodzielnił się najprawdopodobniej ok. XIV w. Przyczyną wyodrębnienia się kaszubszczyzny z innych języków słowiańskich była m.in. bariera jaką tworzyła południowa granica Pomorza - rzeka Noteć oraz fakt gromadzenia się ludności etnicznie kaszubskiej wzdłuż wybrzeża, osiedlającej się wzdłuż tzw. jednostronnej osi osiedleńczej. Inaczej było na przykład jeśli chodzi o ludność polską, która osiedlała się obustronnie wzdłuż Wisły.
Granice językowe kaszubszczyzny zmieniały się i w ciągu ostatnich kilkuset lat jej zasięg się cofa na wschód i zmniejsza. Obecnie można je w przybliżeniu oddać wskazując następujące miejscowości: Gdańsk - Starą Kiszewę - Czersk - Chojnice - Człuchów - Miastko - Słupsk, przy czym są to miejscowości jeszcze wewnątrz kaszubszczyzny. Używanie kaszubskiego nie rozkłada się równomiernie na wszystkich terenach kaszubskich, np. w Puckiem lub rejonie Strzepcza mówią po kaszubsku właściwie wszyscy. Natomiast w aglomeracjach typu Gdańsk na ok 50 tys Kaszubów niewielu posługuje się tym językiem na codzień.
Prosimy o dodawanie tutaj tylko stron o tematyce kaszubskiej w języku polskim.
Folder zawiera między innymi informacje o kaszubskich: galeriach, muzeach, muzyce, fotografii, kabaretach, literaturze, malarstwie....
Prosimy o dodawanie tutaj tylko stron o tematyce kaszubskiej w języku polskim. Strony o tej tematyce, w języku kaszubskim, prosimy dodawać do kategorii: World/Kaszëbsczi/Kùltura ë kùńszt Dziękujemy
Prasa, radio, telewizja, wydawnictwa, media internetowe - o tematyce kaszubskiej.
Prosimy o dodawanie tutaj tylko stron o tematyce kaszubskiej w języku polskim. Strony o tej tematyce, w języku kaszubskim, prosimy dodawać do kategorii: World/Kaszëbsczi