Religia to system wierzeń i praktyk przyjętych w danej społeczności, określający relację jednostki do różnie pojmowanej sfery sacrum, czyli świętości i sfery boskiej. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (kult), w sferze społeczno-organizacyjnej (kościół, wspólnota religijna) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).
Prosimy zgłaszać w tym miejscu tylko i wyłącznie strony internetowe związane z judaizmem
Ateizm - to światopogląd ontologicznie przeciwny teizmowi, odrzucający wiarę w istnienie bogów. Do ateistów zalicza się zarówno ludzi odrzucających wiarę w bogów jak i zaprzeczających ich istnieniu.
W tej kategorii znajdują się strony związane z ezoteryką, czyli nurtem duchowym propagującym wiedzę tajemną, poruszającym tematy nie udowodnione lub odrzucane przez naukę. Mieści się w tym magia, okultyzm, mistycyzm czy antropozofia.
Proszę zgłaszać strony zawierające informacje z zakresu szeroko rozumianej informatyki. Prosze nie zgłaszac stron powielajacyh terści innych stron www i zawierających jedynie tłumaczenia, bez wyraźnego zaznaczenia że jest to za zgpdą i wiedzą autora oryginałow.
Sklepy ezoteryczne proszę zgłaszać w kategorii World: Polska: Zakupy
W dziejach hinduizmu dostrzec można dwa zasadnicze wątki, często pozostające w stanie napięcia między sobą. Pierwszym, bardziej znanym na całym świecie jest wiara w przeznaczenie, ostateczność wyroków losu. Łączy się ona bezpośrednio z teorią wędrówki dusz, zgodnie z którą niesmiertelna dusza człowieka przechodzi przez bardzo wiele kolejnych wcieleń, wstępując w różne byty - od materii nieożywionej, poprzez rośliny i zwierzęta aż do ludzi, równiez zróżnicowanych. Wszystko to ma jeden cel - osiągnięcie doskonałości pozwalającej na zakończenie cyklu narodzin. Właśnie ten system wierzeń wyjaśniał i usprawiedliwiał a i poniekąd był przyczyną powstania silnie rozwarstwionego spopłeczeństwa kastowego oraz pewnego rodzaju obojętności na niedolę drugiego człowieka przy ogólnie mocno rozwiniętej wrażliwości.
Drugim wątkiem tradycji religijnej jest sile przekonanie o konieczności wypełniania obwiązków wynikajacych z pozycji społecznej jednostki, swoistego "grania roli", bardzo skrupulatnie wyreżyserowanego przez tradycję. Przepisy były odmienne dla każdej kasty i obejmowały niemal wszystkie dzidziny życia, od zalotów i zawierania małżeństw począwszy, skończywszy na doborze pokarmów czy ubiorów. Taka tradycja bardzo mocno wspierała rozwój i nadawała religijną rangę podziałom kastowym.
Neopoganizm (Nowy poganizm, Nowe Pogaństwo) to potocznie zbiorowe określenie nowych ruchów religijnych odwołujących się do tradycji przedchrześcijańskich, określanymi przez chrześcijan - pogańskimi. W związku z pejoratywnym nacechowaniem tego terminu przez chrześcijaństwo, neopoganie samokreślając się używają terminu Rodzimowierca. Główna zasada, którą kierują się neopoganie brzmi: „czyń co chcesz, bylebyś przy tym nie krzywdził innych”.