Mianem protestantyzmu określa się chrześcijańskie związki wyznaniowe, ugrupowania i Kościoły powstałe od XVI w. Zalicza się do nich: luteranów, baptystów, metodystów, kalwinistów, zielonoświątkowców i inne wyznania, do których przynależy ok. 400 mln osób.
Adwentyzm to kierunek w chrześcijaństwie - należy doń m.in. (ale nie jest jedynym jego przedstawicielem) Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, praktykujący sabatarianizm (święcenie biblijnego szabatu - soboty). Istotną rolę odgrywa w adwentyzmie literatura autorstwa Ellen G. White.
Nurt wyznań chrześcijańskich (w Polsce Kościół Chrześcijan Baptystów, Biblijny Kościół Baptystyczny) akcentujących indywidualizm w relacji do Boga i nadrzędną rolę Pisma Świętego (66 ksiąg Starego i Nowego Testamentu). Zbawienie nie jest według Baptystów osiągalne na podstawie uczynków, lecz jedynie łaską Boga przez osobistą wiarę w zbawcze dzieło odkupienia z grzechu poprzez ofiarę Jezusa Chrystusa. Baptyści udzielają chrztu wyłącznie tym, którzy świadomie wyrażają żal za grzechy i wyznają wiarę w Chrystusa. Akcentują autonomię poszczególnych zborów, są też zwolennikami rozdziału Kościoła i państwa. Baptyści różnią się często między sobą w istotnych kwestiach: predestynacja bądź wolna wola, pewność bądź utracalność zbawienia, stosunek do służby wojskowej i inne.
Kalwinizm to jedna z ważniejszych doktryn i wyznań protestanckich. Kalwininizm zaliczany jest do ewangelicyzmu historycznego tj. wyznań wywodzących się wprost z reformacji.
Kalwinizm wywodzi się z reformacji szwajcarskiej, którego działaczem był m.in. Huldrych Zwingli. Ostateczną postać nadał jej Jan Kalwin. Kalwinizm odegrał znaczną rolę w formowaniu się wielu ruchów protestanckich: purytanów, hugenotów, anabaptystów, szkockich prezbiterian. Obecnie stanowi dominujące wyznanie w Holandii oraz wielu kantonach Szwajcarii.
Luteranizm - doktryna teologiczna i chrześcijański ruch reformacyjny, zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku. Stanowi jeden z nurtów protestantyzmu i ewangelicyzmu.
Pentakostalizm (pentekostalizm, ruch zielonoświątkowy lub pięćdziesiątnicy) - wyznanie chrześcijańskie, powstałe w USA w 1901, kładące duży nacisk na osobiste przeżywanie wiary oraz dary Ducha Świętego - w tym prorokowanie, uzdrawianie chorych (np. przez nałożenie rąk i modlitwę), dar glosolalii (tj. "mówienia językami", chodzi tu o języki, których osoba mówiąca nie zna i nie może zrozumieć) (wymienione w rozdziale 12 Pierwszego Listu do Koryntian). Wyznawcy są nazywani powszechnie zielonoświątkowcami.