Ostravský kraj vznikl 15. května 2000 na základě zákona číslo 129/2000 Sb. a zahrnuje území Bruntálska, Frýdecko-Místecka, Karvinska, Novojičínska, Opavska a Ostravy. Od 31. května 2001 platí nový ústavní zákon číslo 176/2001 Sb., který změnil název na Moravskoslezský kraj.
Kraj má rozlohu více než pět tisíc km2 a dělí se na 22 správních obvodů, ve kterých žije více než 1,2 milionu obyvatel. Na západě se nachází pohoří Hrubý Jeseník, jehož dominantou je nejvyšší hora Moravy, Praděd (1491 m. n. m.). Na jihovýchodě je kraj ohraničen pohořím Beskydy, jehož nejvyšší horou je Lysá hora (1323 m. n. m.).
Na území kraje se nachází městské památkové rezervace (Nový Jičín, Příbor, Štramberk), zámky (Fulnek, Hradec nad Moravicí, Kravaře, Raduň), hrady (Hukvaldy, Sovinec, Starý Jičín), arboretum (Nový Dvůr u Opavy) a lázeňská sanatoria (Darkov, Klimkovice).
Historicky prvním hejtmanem byl zvolen ing. Evžen Tošenovský, který předtím zastával funkci primátora města Ostravy. Ostrava je sídelním městem hejtmanství, jehož budova se nachází na ulici 28. října 117. Znak kraje je tvořen čtyřmi poli, přičemž v prvním je slezská orlice, ve druhém moravská orlice, ve třetím je znak sídelního města a ve čtvrtém poli najdeme po půli znaku Těšínského a Opavského knížectví. Kraj ho oficiálně užívá od 9. ledna 2003.
Stránky týkající se obcí nebo firem sídlících v obcích tohoto kraje zařazujte do příslušné podkategorie. Neexistuje-li, zařaďte stránku přímo do kategorie Moravskoslezský kraj a v poznámce uveďte jméno obce, jejíž podkategorii chcete vytvořit.
Ostrava je metropolí Moravskoslezského kraje. Vznikla ve 13. století na tzv. Jantarové stezce vedoucí od Baltu přes střední Evropu ke Středozemnímu moři. Rozvoj zaznamenala po nálezu kvalitního černého uhlí v 18. století, k největšímu rozmachu průmyslu a nárůstu obyvatel došlo začátkem 20. století. Po roce 1989 se struktura průmyslu i tvář města neustále mění, Ostrava je nyní významným centrem kultury, sportu a obchodu. Uhlí se zde od roku 1994 již netěží, poslední železo ve vítkovických železárnách bylo vyrobeno v roce 1998.
Počtem obyvatel (přes 300 000) je krajské město Ostrava třetím největším v ČR, rozlohou (214 km2) dokonce druhým největším. Představuje významný dopravní uzel (hustá síť MHD, železniční stanice, mezinárodní letiště Mošnov). Na území města se nachází galerie, divadla, kina, muzea, výstaviště, zimní stadiony, koupaliště, tělocvičny a hřiště. V Ostravě je k dispozici 10 gymnázií, více než dvacet středních škol, třináct uměleckých škol, šest vyšších odborných škol a tři vysoké školy.
Mezi dominanty patří Nová radnice (sídlo magistrátu, největší a nejvyšší radniční budova v ČR), letní koupaliště v Porubě (největší přírodní koupaliště ve střední Evropě) či Stodolní ulice (centrum nočního života mladé generace, ve kterém se pravidelně koná mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava), Hornické muzeum pod kopcem Landek, Palác kultury a sportu (s největší hrací plochou v zemi) nebo obchodní dům Librex (největší knižní prodejna v republice).
V Ostravě sídlí také prvoligové týmy FC Baník a HC Vítkovice. Koupěchtiví návštěvníci mohou ukojit své touhy v některém z obchodních center (Shopping Park, Futurum...), jakož i v jiných obchodních domech (Kaufland, Tesco...) a obchodech.
Pražmo je nevelká obec s rozlohou 355 ha. Leží v krásném prostředí beskydských hor v údolí řeky Morávky. Krása zdejšího okolí a zájem o život beskydských horalů přivedly do těchto míst i slezského básníka Petra Bezruče. Pražmo zmiňuje hned v několika básních. Na zdejším hřbitově je také pochována „jeho“ slavná Maryčka Magdónová.
Vesnice, jejíž původní název byl od roku 1914 Pražma (Praschma), je jednou z nejmladších obcí v Podbeskydí. Jako jediná z okolních obcí byla založena zakládací listinou v roce 1777 tehdejším majitelem frýdeckého panství hrabětem Janem Nepomukem Pražmou.
Obec Pražmo je členem mikroregionu Sdružení obcí povodí Morávky a členem Svazu měst a obcí ČR.